Preliminary Debate Results | Results Home | Elimination Round Results |
---|---|---|
1992 Policy Results | 1993 LD Results | 1994 Policy Results |
Section | Place | School | Debaters | Record | Seed | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Mankato West I | Dan Chapman & Chris Hennek  | 3-1 | 8 | Octafinalist |
1 | 2 | Mankato West II | Jessica Hermann & Shannon Perry  | 2-2 | 14 | Octafinalist |
1 | 3 | Apple Valley | Shane Colin & Jared Grigg  | 1-3 |   |   |
1 | 4 | Minnetonka | Mike Rosow & Leif Rush  | 2-2 | 16 | Octafinalist |
2 | 1 | Grand Rapids I | Caleb Conley & Nelia Edwards  | 4-0 | 1 | Quarterfinalist |
2 | 2 | Grand Rapids II | Jeff Connolly & Steve Olson  | 0-4 |   |   |
2 | 3 | Duluth Central | Anne Nelson & Nathan Salminen  | 2-2 | 13 | Octafinalist |
2 | 4 | Duluth East | John Hosler & Jon Trevillion  | 0-4 |   |   |
3 | 1 | Saint Paul Academy I | Matt Kramer & Becky Raquet  | 3-1 | 6 | Semifinalist |
3 | 2 | Saint Paul Academy II | Jenni Schumi & Stan Shepard  | 4-0 | 2 | Champion |
3 | 3 | South Saint Paul | Steven Kalla & Ami Vruno  | 1-3 |   |   |
3 | 4 | Eagan | Becky Franklin & Sara Murr  | 3-1 | 4 | Quarterfinalist |
4 | 1 | Forest Lake | Andrew Kloster & Erin Mathern  | 3-1 | 9 | Finalist |
4 | 2 | Roseville | Jed Moeller & Sarah Staveteig  | 3-1 | 7 | Quarterfinalist |
4 | 3 | Saint Paul Como Park | Zoe Bloch & Brian Zabel  | 0-4 |   |   |
4 | 4 | Stillwater | Damon Holter & Aaron Mowrey  | 3-1 | 10 | Octafinalist |
5 | 1 | Saint Francis I | Jeff Fynboh & Zack Rose  | 1-3 |   |   |
5 | 2 | Coon Rapids | Lisa Anderson & Brad Christ  | 1-3 |   |   |
5 | 3 | Saint Francis II | Michael Kraabel & Chris Nelson  | 2-2 | 12 | Octafinalist |
5 | 4 | Osseo | Jessica Huszar & Bill Spetch  | 0-4 |   |   |
6 | 1 | Edina I | Michelle Drake & Sheila Peterson  | 3-1 | 5 | Semifinalist |
6 | 2 | Edina II | Carl Engstrom & Andrew Stiehm  | 2-2 | 11 | Octafinalist |
6 | 3 | Wayzata | Rachel Brass & Theresa Lo  | 2-2 | 15 | Octafinalist |
6 | 4 | Bloomington Jefferson | Albert Chung & Dan Leistikow  | 3-1 | 3 | Quarterfinalist |
Octafinals |   | Quarterfinals |   | Semifinals |   | Finals | |||||||||||||||
  |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   | ||||||
1 | Grand Rapids I | AFF | 3 |   | |||||||||||||||||
16 | Minnetonka | NEG | 0 |   | |||||||||||||||||
  |   | 1 | Grand Rapids I | NEG | 0 |   | |||||||||||||||
  |   | 9 | Forest Lake | AFF | 3 |   | |||||||||||||||
9 | Forest Lake | NEG | 2 |   |   | ||||||||||||||||
8 | Mankato West I | AFF | 1 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 9 | Forest Lake | AFF | 4 |   | |||||||||||||||
  |   | 5 | Edina I | NEG | 1 |   | |||||||||||||||
5 | Edina I | NEG | 2 |   |   |   | |||||||||||||||
12 | Saint Francis II | AFF | 1 |   |   |   | |||||||||||||||
  |   | 5 | Edina I | AFF | 3 |   |   | ||||||||||||||
  |   | 4 | Eagan | NEG | 0 |   |   | ||||||||||||||
13 | Duluth Central | NEG | 1 |   |   | ||||||||||||||||
4 | Eagan | AFF | 2 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 9 | Forest Lake | ??? | L | ||||||||||||||||
  |   | 2 | Saint Paul Academy II | ??? | W | ||||||||||||||||
3 | Bloomington Jefferson | AFF | 3 |   |   | ||||||||||||||||
14 | Mankato West II | NEG | 0 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 3 | Bloomington Jefferson | NEG | 0 |   |   | ||||||||||||||
  |   | 6 | Saint Paul Academy I | AFF | 3 |   |   | ||||||||||||||
11 | Edina II | NEG | 1 |   |   |   | |||||||||||||||
6 | Saint Paul Academy I | AFF | 2 |   |   |   | |||||||||||||||
  |   | 6 | Saint Paul Academy I | ??? | L |   | |||||||||||||||
  |   | 2 | Saint Paul Academy II | ??? | W |   | |||||||||||||||
7 | Roseville | NEG | 2 |   |   | ||||||||||||||||
10 | Stillwater | AFF | 1 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 7 | Roseville | NEG | 1 |   | |||||||||||||||
  |   | 2 | Saint Paul Academy II | AFF | 2 |   | |||||||||||||||
15 | Wayzata | NEG | 0 |   | |||||||||||||||||
2 | Saint Paul Academy II | AFF | 3 |   |